Exchange 2010 mailbox silindikten sonra eski maillere yanıtlayamama sorunu.

Barış Yılmaz/ Temmuz 3, 2020/ Genel, Sliders, Teknoloji/ 0 comments

Merhabalar,

Eğer şirketinizde kullanıcının mailkutusuyla ilgili sorundan dolayı mail kutusunu kullanıcı hesabını silmeden sadece mail kutusunu silip tekrar mail kutusu bağladıysanız eğer eski maillestiği kişilerle malesef büyük olasılıkla mailleşemeyecektir.

Bu arada mail kutusu silme ile ilgili Hakan beyin yazıcı gayet açık ve başarılı bilginiz olsun. Yazıya https://www.hakanuzuner.com/exchange-server-disconnected-mailboxes/  ulaşabilirsiniz. Yazının tek eksiği bu yaşanılan sıkıntının nedeni 🙂

Bunun nedeni Silinen LegacyDN adresidir. Mail kutusunu silmeden LegacyDN adresini alırsanız tekrar mail kutusu içine yazarak sorun başlamadan kapatmış olursunuz ama benim gibi bodoslama dalarsanız uğrarşır durusunuz.

Allah tan çözümparktan Hakan bey yardımcı oldu hallettik.

Şöyleki : Yazını orjinali bu lintedir.https://docs.microsoft.com/tr-tr/exchange/troubleshoot/mail-delivery/imceaex-ndr

Office 365’teki dahili bir kullanıcıya e-posta iletileri gönderdiğinde IMCEAEX teslim edilmeyen rapor

 • 03.01.2020
 • Okumak için 2 dakika
 •  
 • Şunlara uygulanır:Exchange Online

Belirti -leri

Microsoft Office 365’teki dahili bir kullanıcıya e-posta iletileri gönderdiğinde, kötü bir LegacyExchangeDN başvurusu nedeniyle bir IMCEAEX teslim dışı rapor (NDR) alırsınız. IMCEAEX NDR, kullanıcının artık ortamda bulunmadığını gösterir.

Neden

LegacyExchangeDN özniteliğinin değeri değiştiğinden bu sorun oluşur. Microsoft Outlook ve Microsoft Outlook Web App’teki (OWA) otomatik tamamlama önbelleği, e-posta iletilerini dahili olarak yönlendirmek için LegacyExchangeDN özniteliğinin değerini kullanır. Değer değişirse, e-posta iletilerinin teslimi 5.1.1 NDR ile başarısız olabilir.Örneğin, NDR’deki alıcı adresi aşağıdakilere benzer:

IMCEAEX-_O=MMS_OU=EXCHANGE+20ADMINISTRATIVE+20GROUP+20+28FYDIBOHF23SPDLT+29_CN=RECIPIENTS_CN=User6ed4e168-addd-4b03-95f5-b9c9a421957358d@mgd.domain.com

Çözüm

Bu sorunu gidermek için aşağıdaki yöntemi kullanın.

Kullanıcı için eski LegacyExchangeDN özniteliği için bir X500 proxy adresi oluşturma

Kullanıcı için eski LegacyExchangeDNattribute için bir X500 proxy adresi oluşturmak için, NDR’deki alıcı adresini temel alan aşağıdaki değişiklikleri yapın:

 • Herhangi bir alt çizgi karakteri (_) ile bir eğik çizgi karakteri (/) değiştirin.
 • “+20″yi boş bir alanla değiştirin.
 • “+28″i açılış parantez karakteriyle değiştirin.
 • “+29″u kapanış parantez karakteriyle değiştirin.
 • “IMCEAEX-” dizesini silin.
 • ” “@mgd.domain.comdizesini silin.
 • Başında “X500:” ekleyin.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, “Belirtiler” bölümündeki örneğin proxy adresi aşağıdakilere benzer:

X500:/O=MMS/OU=EXCHANGE Administrative GROUP (FYDIBOHF23SPDLT)/CN=ALICILAR/CN=Kullanıcı-ek-4b03-95f5-b9c9a421957358d

 Not

En yaygın öğeler değiştirilecektir. Ancak, LegacyExchangeDN özniteliğinde NDR’de göründükleri şekilde değiştirilecek başka semboller de olabilir. Genellikle, “+##” karakter deseni ilgili ASCII sembolü ile değiştirilmelidir.Bu işlemleri yapıp mail kutusu özelliklerinden

Share this Post

About Barış Yılmaz

IT'lik konusunda 2000 yılından beridir kopul bir şekilde olsada kendi çapında birşiler yapmaya çalışıyor. Elinden geldiğince etrafına yardım etmeye çalışır ama paratoner gibi bütün olmadık IT sorunlarını çeker haberiniz olsun. Bu zamana kadar başınıza gelmedik veya görmediğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*